Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Elżbieta Klimczak

Elżbieta Klimczak – mieszkanka miejscowości Obice w gminie Morawica, jest jedną z niewielu rzeźbiarzy ceramicznych. Opracowała liczny zespół figur w glinie. Pani Elżbieta swoje talenty garncarskie pielęgnowała pod okiem mistrza, gdyż jest córką znanego garncarza Stefana Sowińskiego, a jej rodzina od wielu pokoleń zajmuje się  wykonywaniem garnków z gliny oraz innych sprzętów codziennego użytku. Dziś jej eksponaty znane są w całej Polsce i kilku krajach europejskich. Pani Elżbieta wyspecjalizowała się w tworzeniu figur o tematyce sakralnej. Najczęściej robione przez nią to: Chrystus Frasobliwy, Matka Boża, Święty Jerzy, Jan Nepomucen, Pieta, Święta Magdalena. 

Mimo założenia rodziny i obciążających ją prac w gospodarstwie rolnym, stara się uczestniczyć w konkursach na współczesną ludową sztukę sakralną, które organizuje Civitas Christiana (dawny PAX). Od 1974 do 1982 roku uzyskiwała nagrody i wyróżnienia oraz uczestniczyła w wystawach w Kielcach i poza miastem. Na przykład po konkursie w 1976 roku cykl stacji "Drogi Krzyżowej" jej autorstwa, wyróżniony I nagrodą, był eksponowany w Krakowie w czasie trwania targów i został zakupiony przez włoskich kolekcjonerów. Elżbieta Klimczak uczestniczyła również w konkursach organizowanych przez Spółdzielnię"Chałupnik" z Iłży.Garncarka ma na swoim koncie 35 dyplomów za pierwsze i drugie miejsca oraz specjalne wyróżnienia. Między innymi Pani Elżbieta Klimczak dostała nagrodę od prezydenta Kielc, od Veritasu, PAX-u. Prace Elżbiety Klimczak można podziwiać nie tylko w Ośrodku Tradycji Garncarstwa, ale również w wielu miejscach Polski, np. w Muzeum na Majdanku w Lublinie, w Muzeum w Łęczycy, Muzeum Wojska Polskiego
w Warszawie, w Muzeach Narodowych w: Toruniu, Radomiu, Legnicy (koło Gniezna), Kielcach, Łodzi. Ponadto prace pani Elżbiety ma także prywatny kolekcjoner z Niemiec. Jej dzieła można też oglądać w Holandii, Danii, Niemczech i Szwecji. Prace Elżbiety Klimczak znajdują się w kolekcji rzeźby ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach, rozchodzą się do kolekcji prywatnych przez sklepy „Veritasu”. Darowała także swoje rzeźby w glinie do kościoła w Obicach (tj. figury do szopki bożonarodzeniowej, Chrystusa Frasobliwego). Ponadto jej rzeźby przedstawiające Chrystusa Frasobliwego są w posiadaniu Kościoła Parafialnego w Lisowie. Na temat jej działalności artystycznej można przeczytać w wielu artykułach prasowych, ulotkach, folderach, broszurkach oraz pracach dyplomowych. Elżbieta Artystka nie powiela tematów, ale prezentuje wielką ich różnorodność.

Elżbieta Klimczak od 1984 roku jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie. Stowarzyszenie pokazuje jej prace na często organizowanych na terenie Polski i zagranicą wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Dzięki współpracy z STL, pani Elżbieta wielokrotnie prezentowała i nadal prezentuje swoje dzieła w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Elżbieta Klimczak od momentu oddania do użytku Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, uczestniczy w imprezie „Chałupkowe garcynki”. Podczas niej prowadzi kiermasz rzeźb glinianych, a także udziela lekcji na temat rzeźbienia w glinie. Ponadto w latach 2000 i 2004 razem z Janem Armańskim z Chałupek uczestniczyła w Europejskim Festynie Garncarskim w niemieckim mieście Annaberg – Buchholz. Tam zapoznawała obcokrajowców z procesem rzeźbienia w glinie i toczenia na kole garncarskim. Pani Elżbieta Klimczak prezentuje także pokazy lepienia w glinie dla dzieci i młodzieży odwiedzającej Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 21.07.2017
Wschód 04:46
Zachód 20:38

Imieniny obchodzą
Daniel, Daniela, Dalida

Do końca roku zostało: 164 dni
Dziś jest 202 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia