Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

O gospodarce w gminie

     W gminie Morawica działalność gospodarczą prowadzi ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Przeważają firmy jedno lub kilkuosobowe, często rodzinne. Dominującą dziedziną działalności są usługi i handel. Firmy usługowe zajmują się głównie działalnością budowlaną i spożywczą. Przybywa również małych firm transportowych. Na terenie gminy Morawica istnieje również kilka dużych zakładów produkcyjnych. Największymi pracodawcami na terenie gminy pozostają wciąż jednak Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Kopalnia Wapienia „Morawica” S.A.

Na terenie gminy Morawica rozwijają się bardzo energicznie firmy zdobywające z powodzeniem rynki poza gminą, regionem, a nawet zagranicą. Przykładem jest tutaj Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Poldaun” Sp. z o.o., które od wielu lat sprzedaje swoje wyroby pościelowe do Austrii, Niemiec i Japonii.

     W 2005 roku radni Rady Gminy w Morawicy przyjęli do realizacji „Program pomocy de minimis udzielanej przedsiębiorcom na terenie Gminy Morawica w zakresie realizacji nowych inwestycji” oraz zwolnień od podatku od nieruchomości. Program reguluje zasady udzielania pomocy w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia możne skorzystać przedsiębiorca – w zależności od ilości tworzonych miejsc pracy przez okres 3, 4 lub 5 lat podatkowych. W ramach programu de minimis przedsiębiorca może uzyskać pomoc, jeżeli jej wartość brutto, łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez niego w okresie 3 kolejnych lat nie przekracza równowartości 100 tys. Euro. Była to już druga tego rodzaju uchwała, przyjęta po wygaśnięciu poprzedniej w związku ze zmiana przepisów w tym zakresie.

  Od 2000 roku działa na terenie gminy Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Morawica. Jest ono sposobem na aktywizację przedsiębiorców do działań na rzecz społeczności lokalnej. Jednocześnie daje samym przedsiębiorcom wymierne korzyści tj. ochrona i reprezentacja interesów branżowych, przeciwdziałanie przejawom nieuczciwej konkurencji, popularyzacja i promocja produktów oraz usług oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców, popularyzacja projektów innowacyjnych.

  W gminie Morawica corocznie od roku 1996 przyznawane są statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Kowala. Jest to najstarsza w regionie świętokrzyskim nagroda dla przedsiębiorców. Nagrodę taką otrzymują właściciele firm, którzy tworzą nowe miejsca pracy; stale rozwijają własną działalność dążąc do poprawy jakości oferowanych wyrobów i usług oraz swojej pozycji na rynku; angażują się w życie lokalnej społeczności poprzez wspieranie sportu, kultury czy szkolnictwa na terenie gminy. W kapitule przyznającej tę nagrodę zasiadają przedstawiciele urzędu gminy, stowarzyszenia przedsiębiorców oraz przedstawiciele społeczności tj. radni, sołtysi itp.

  Laureatami tej nagrody było w przeciągu 11 lat około 20 firm. Wszystkie one wciąż działają na terenie gminy, rozwijając się, tworząc nowe miejsca pracy, przynosząc dochody dla budżetu gminy, angażując się w życie lokalnej społeczności.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest poniedziałek, 29.05.2017
Wschód 04:28
Zachód 20:39

Imieniny obchodzą
Magdalena, Bogumiła, Teodozja

Do końca roku zostało: 217 dni
Dziś jest 149 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia