Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Józef Piłat

 

Urodził się 13 marca 1900 roku w Dębskiej Woli. Od dzieciństwa pociągało go struganie w drewnie. Początkowo tworzył figurki zwierząt, lalki, zabawki. Odrzucony przez rodzinną wieś, strofowany przez rodzinę za zajęcie nie przynoszące profitu czuł się nie zrozumiały i osamotniony. Jednak talent i pasja były silniejsze.

Odkryty dla świata został Piłat późno, dopiero po zakończeniu II wojny. W 1949 roku kilka jego rzeźb znalazło się na wystawie sztuki ludowej w Kielcach. Cztery lata później poznał artysta człowieka, któremu zawdzięcza popularność. Ferdynand Sodowski, krakowski autor i kolekcjoner szopek, zainteresował się oryginalnymi pracami rzeźbiarza. Rozpropagował świątki w swoim środowisku. Dzięki niemu Piłat poszerzył znaczenie zakres tematyki sakralnej. Wpływ na rozwój twórczości rzeźbiarza miała także jego żona - Katarzyna. Ze swoich wędrówek „za chlebem"  do Prus przywiozła ona sporo opowiastek, baśni, legend. Poznane „godki" stały się inspiracja m. in. do „Św. Krzysztofa"
i „Męczeństwa św. Stanisława".

Najbliższym przyjacielem i powiernikiem Józefa Piłata był Tomasz Gajda, poeta i twórca wycinanek. Wielokrotnie podsuwał on Piłatowi tematy, bądź wzory do tworzenia. Inspiracje zresztą były obustronne. Obserwując proces twórczy rzeźbiarza Tomasza Gajdy stworzył cykl wierszy pt. „Piłatowe rzeźby". Ogromny dorobek artystyczny Józefa Piłata - ok. 1000 prac- da się podzielić na kilka grup tematycznych. Najwięcej rzeźb ma charakter kultowy. To świątki z wyobrażeniem pana Jezusa, matki Boskiej, aniołów i świętych. Pieta, frasobliwy i Pasja stanowiły ulubiony temat artysty. Grupa druga to wyobrażenia realistycznych postaci wiejskich muzykantów, kobiet wiejskich i wioskowych Żydów. Osobną grupę stanowią figury postaci historycznych znanych artyście z gazetowych reprodukcji. Lenin, Kościuszko czy Bierut mają rozpoznawalne rysy i sylwetki. Ciekawostką są rzeźby egzotycznych zwierząt obejrzanych w atlasie zoologicznym - „Krokodyl", „Wieloryb", „Zwierz morski". Rozkwit twórczości J. Piłata to lata 60-te. Został stypendystą Ministerstwa Kultury  i Sztuki, a prace jego poznano m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, na Węgrzech. Obecnie wiele rzeźb znajduje się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Muzeum Świętokrzyskie posiada w swoich zbiorach 150 rzeźb artysty. W Kielcach prace J. Piłata wystawiane były w 1972 roku - w rocznicę śmierci twórcy - oraz w roku 200 - w setną rocznicę urodzin .

Józef Piłat zmarł 13 marca 1971 roku i pochowany został na cmentarzu w Brzezinach, w gminie Morawica.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest czwartek, 22.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Paulina, Tomasz, Flawiusz

Do końca roku zostało: 193 dni
Dziś jest 173 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia