Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Rodzinna Kapela Korbanów

 

Rodzinna Kapela Korbanów rozpoczęła swoją działalność od 1990 r. Wówczas w jej skład wchodzili: Feliks Korban oraz jego synowie Tomasz i Krzysztof oraz Pan  Mieczysław Litwin - wuj i Grzegorz Jamioł. Obecnie skład kapeli jest pomniejszony o osobę Pana Mieczysława Litwina (skrzypce), który zmarł w 2007 r. Do grona członkow kapeli dołączyła w 2010 r. Agata Korban - córka (skrzypce) Pan Feliks Korban oraz Grzegorz Jemioł całą swoją wiedzę muzyczną i kunszt wykonawczy zdobyli podpatrując innych artystów prezentujących folklor, zaś młodsze pokolenie Korbanów - Tomasz i Krzysztof swoje talenty pielęgnowali w szkołach muzycznych. Bez wątpienia jednak talenty muzyczne są w rodzinie Korbanów dziedziczne.  Od samego początku istnienia Rodzinna Kapela Korbanów odnosi sukcesy. Już w 1991 r. podczas Wojewódzkiego Przeglądu Kapel Ludowych w Busku-Zdroju zajęła I miejsce w konkursie "Duży-Mały", podobnie w 1992 i 1993 r. W kolejnych dwóch latach podczas Buskich Spotkań z Folklorem Rodzinna Kapela Korbanów otrzymała wyróżnienia. Wielkim sukcesem był występ Krzysztofa Korbana podczas „PREMIO INTERNZIOALE CITTA DI CASTELFIDARDO PER SOLISTI - CONCERTISTI DI FISARMONICA 1996" we Włoszech, gdzie ten utalentowany solista zajął IV miejsce. Również w 1996 r. Rodzinna Kapela Korbanów otrzymała Nagrodę Specjalną podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Morawicy. Szereg sukcesów odnoszonych przez Rodzinną Kapelę Korbanów nie został przerwany. Autentyczny folklor wydobywający się z tradycyjnych instrumentów przysparzał tej grupie kolejne nagrody. W 1998 r. kapela otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego „TALENTY". W 2000 r. kapela zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu, a w 2002 r. I miejsce. Również w 2002 r. podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu kapela zajęła I miejsce, a podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Sładkowie Małym - III miejsce. W 2003 r. kapela zajęła II miejsce podczas Buskich Spotkań z Folklorem. W tym samym roku na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej Tomasz Korban zajął III miejsce w konkursie śpiewaczym, a Pan Mieczysław Litwin II miejsce w konkursie instrumentalnym.

                                                            

Rodzinna Kapela Korbanów wykonuje utwory, które pochodzą z odległej przeszłości, a członkowie zespołu odnajdują je i wprowadzają w swój repertuar; do takich utworów należą wykonywane ostatnio tj. „Londem panno londem", „Kochane piniązki". Piosenki i przyśpiewki, o których mowa wykonywane są poprawną gwarą naszych terenów.

 

Zespół występuje publicznie w tradycyjnych strojach ludowych.

 

Kapela reprezentuje Powiat podczas występów gościnnych i udziału w konkursach na arenie międzynarodowej. Za przykład niech posłuży udział Krzysztofa Korbana podczas „Premio Internzioale Citta di Castelfidardo per solisti - Concertisti di Fisarmonica 1996" we Włoszech, dwukrotne występy na Litwie i w Szwecji. Kapela wystąpiła w 2000 i 2002 roku w Spale podczas dożynek, w 2000 roku udział w Tragach POLAGRA w Poznaniu. Reprezentowała dwukrotnie gminę Morawica w Gołdapi. Dzięki wsparciu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej Krzysztof Korban (w 1999 roku) i Tomasz Korban (2000 roku) mogli odwiedzić Cypr.

 

Rodzinna Kapela Korbanów z Dębskiej Woli od 19 lat pozostaje w czołówce najlepszych zespołów ludowych w województwie świętokrzyskim. Ich nagrania emitowane są w lokalnych rozgłośniach radiowych, a precyzja i dbałość o szczegóły występu ustawia poprzeczkę dla konkurencji bardzo wysoko.

Rodzinna Kapela Korbanów powstała w 1990 roku, tworzyli ją wtedy Feliks Korban - ojciec wraz z  synami Tomaszem  i Krzysztofem  Korban, oraz Mieczysław Litwin - wujek. Od początku swego istnienia cieszyła się dużym powodzeniem. Już w pierwszym roku działalności zachwyciła swymi występami nie tylko publiczność ale i jury na przeglądach kapel ludowych, festiwalach. Chłopcy Krzysztof i Tomasz to bardzo wrażliwi młodzi ludzie. Krzysztof ukończył  Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina,  Tomasz również postanowił kształcić swoje umiejętności w szkole muzycznej.  Dziś skład zespołu uległ zmianie; nadal występuje Feliks Korban z synami oraz Grzegorz Kaczor i Grzegorz Jamioł; niezmienne jednak pozostało zainteresowanie zespołem.
Feliks Korban założyciel i kierownik kapeli jest znany publiczności jako opiekun artystyczny wielu zespołów ludowych. To on był przewodnikiem dla chłopców w świecie muzyki.
Swoją pracę zawodową potrafi wspaniale pogodzić z fascynacją muzyką i pracą z zespołami śpiewaczymi, które chwalą sobie współpracę. Jego osoba stała się wizytówką zespołu.

- Dzięki tacie od dziecka miałem kontakt z muzyką, ona była ciągle obecna w naszym domu; dla mnie to była i jest forma oderwania się od codzienności. Jako dziecko czułem się bardzo wyróżniony tym że robię coś lepiej niż moi rówieśnicy, a kiedy rozpocząłem naukę w szkole muzycznej zrozumiałem, że  muszę dać z siebie wszystko żeby być najlepszym - opowiada Krzysztof Korban - dawałem z siebie wszystko i dziś wiem że było warto, zdaję sobie sprawę że to jeszcze nie koniec mojej nauki, ale mam pewność że muzyka będzie ze mną już na zawsze.

Już w pierwszym roku działalności zostali nagrodzeni na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Busku-Zdroju i zajęli I miejsce w konkursie "Duży-Mały" . W kolejnych dwóch latach sukces powtórzył się. Ponadto synowie pana Feliksa zgarniali nagrody i wyróżnienia w większości konkursów i przeglądów.
Kapela występowała również za granicami kraju. W roku 2005 i 2008 Rodzinna Kapela Korbanów została laureatem Buskich Spotkań z Folklorem oraz zdobyła II nagrodę w Kazimierzu nad Wisłą. Swoimi występami uświetnia corocznie wiele imprez plenerowych na terenie całego województwa świętokrzyskiego, jak choćby Chałupkowe Garncynki.

 


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 23.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Wanda, Zenon, Albina

Do końca roku zostało: 192 dni
Dziś jest 174 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia