Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Lisów

Lisów – wieś leży na południowo – wschodnim krańcu gminy Morawica. Lisów istnieje już od 1119 roku. Miejscowe dobra należały do rodziny Gładyszów, którzy byli fundatorami drewnianego kościoła. Według kronikarza Jana Długosza w 1326 roku parafia Lisów należała (jako jedna z dziesięciu) do dekanatu Kije. Kolejnymi właścicielami dóbr byli od 1440 r. Lisowscy herbu „Róża”, Butkewscy herbu „Koparzyn”, Oleccy herbu „Ostoja” – wówczas nastąpił znaczny rozwój Lisowa. W XVI wieku funkcjonowała w Lisowie szkoła przy zborze ariańskim. Kolejni właściciele Lisowa to rodzina Krasińskich. W 1994 r. wieś Lisów została odłączona od gminy Chmielnik i przyłączona do gminy Morawica. Wieś Lisów poszczycić się może najpiękniejszym kościołem. Najstarsza jego część to Kaplica Św. Barbary. Znajdują się w niej tablice epitafijne, a w krypcie grobowej pod Kaplicą zostali pochowani przodkowie rodziny Krasińskich. Kościół w swej historii wielokrotnie płonął. Ostatni wielki pożar miał miejsce w 1740 roku. Po odbudowie w pejzażu Lisowa zaistniała świątynia murowana. Legenda mówi, że na ten cel parafianki oddały wszystkie swe korale. Przed pierwszą wojną światową świątynię rozbudowano. Dobudowano nawy boczne i prezbiterium. Położono też posadzkę. W czasie II wojny światowej Lisów oraz okoliczne wsie były terenem bitwy pancernej. Kościół został poważnie uszkodzony. Okupanci wywieźli dzwony. Odwiedzając świątynię w Lisowie koniecznie należy zwrócić uwagę na trzy obrazy autorstwa znakomitego XIX-wiecznego polskiego malarza Rafała Hadziewicza: w ołtarzu głównym „Św. Mikołaj” i „Ukrzyżowanie” oraz w ołtarzu bocznym „Św. Józef”. Na cmentarzu w Lisowie pochowani są fundatorzy Kaplicy w Morawicy Edward i Hortensja Oraczewscy.

W 1994 r. wieś odłączyła się od gminy Chmielnik i przyłączyła do gminy Morawica. Obecnie miejscowość zamieszkuje 442 mieszkańców. Do września 2015 r. nazwy nadano 17 ulicom: Wygwizdów, Trzcianka, Cicha, Leśna, Dworska, Źródłowa, Parkowa, Łąkowa, Spacerowa, Podwale, Słoneczna, Krótka, Gliniana, Pagóry, Kielecka, Kościelna, Szkolna

 

W Lisowie zespół dworsko-folwarczny położony był naprzeciw wsi po drugiej stronie dzisiejszej szosy do Chmielnika, na wzniesieniu z szerokim widokiem na dolinę Morawki. Dziś po dworze pozostały resztki murów w otoczeniu starych drzew, ruiny zabudowań gospodarczych. W połowie XIX w. we wsi istniały dwie drewniane karczmy – dworska i plebańska oraz dwa drewniane młyny wodne na Murawce – dziś nie istniejące.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest poniedziałek, 29.05.2017
Wschód 04:28
Zachód 20:39

Imieniny obchodzą
Magdalena, Bogumiła, Teodozja

Do końca roku zostało: 217 dni
Dziś jest 149 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia