Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Małe Wolanecki

MAŁE WOLANECKI  to szkolny zespół folklorystyczny który powstał w 2000 r. w Dębskiej Woli. Opiekunką zespołu jest Pani Maria Kotarba-nauczycielka Szkoły Podstawowej im .J.Szelesta w Dębskiej Woli.

Małe Wolanecki śpiewają gwarą utwory twórców ludowych tj. Halina Szelestowa, Feliksa Gajda oraz zespołu śpiewaczego Wolanecki z Dębskiej Woli. Aktualnie zespół stanowi 39 osób. Zespół występuje na wielu festiwalach, koncertach czy przeglądach-zarówno tych wojewódzkich-jak i ogólnopolskich. Młodzi wokaliści mają na swoim koncie mnóstwo sukcesów m.in.:

II miejsce w Wojewódzkich Chorągwianych Spotkaniach Folklorystycznych w Starachowicach (2003 r.), I miejsce w XXVII Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem (2003 r.), III miejsce w VIII Ogólnopolskim  Festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych w Bukowsku, I miejsce Pastuszków, podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w Masłowie (2004 r.), II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Chorągwianych Spotkań Artystycznych Zespołów Tanecznych i Folklorystycznych w Jędrzejowie (2004 r.), I miejsce dla solisty Mateusza Kuty na XXVIII Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem (2004 r.), nagroda gówna w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu, II miejsce dla solisty M. Kuty na XXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenek i Przyśpiewek Ludowych w Przedborzu – Góry Mokre (2004 r.), II miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Bukowskie prezentacje Folkloru Młodych w Bukowsku (2004 r.), Doroczna Nagroda Starosty Powiatowego w Dziedzinie Kultury za 2005 r., I miejsce podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w SP w Brzezinkach gm. Masłów (2006 r.), III miejsce Pastuszków w IX Ogólnopolskich Spotkaniach dziecięcych kolędniczych Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu (2006 r.), I miejsce w Wojewódzkich Szkolnych i Harcerskich Spotkaniach  z Kulturą w Kielcach – nominacja do Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach (2006 r.), Zdobycie II nagrody przez solistę zespołu M. Kutę podczas XXX Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem (2006 r.), wyróżnienie podczas XIX Ogólnopolskiego Przeglądu kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych w Szydłowcu  (2006 r.), I i II miejsce dla solistów: Mateusza Kuty i Sylwii Strójwąs w XXVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej Przedbórz – Góry Mokre (2006 r.), I miejsce wXI Ogólnopolskim Festiwalu „bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych” (2006 r.), III miejsce w XX Jubileuszowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu (2007 r.), I miejsce w Dziecięcej Estradzie Plebejskiej w Nagłowicach (2007 r.), I miejsce dla zespołu i wyróżnienie dla solisty Mateusza Kuty w XII Ogólnopolskim Festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych (2007 r.)

Ponadto zespół występuje podczas różnych uroczystości szkolnych, gminnych i wojewódzkich. Zespół „Małe Wolanecki" wystąpił podczas Wojewódzkich Dożynek w Starachowicach, trzykrotnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Morawicy na spotkaniach z „Człowiekiem miesiąca", gdzie m.in. zdobył tytuł „Twórcy września 2006", z okazji 88 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Morawicy, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach podczas promocji tomiku poetyckiego autorstwa Tomasza Gajdy z Dębskiej Woli. Zespół wraz z solistą wziął udział w II Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej w Kielcach, a także wystąpił gościnnie na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz udzielił wywiadu na żywo do programu „Radość życia" w Polskim Radiu Kielce. „Małe Wolanecki” koncertowały w Starym Młynie w Morawicy podczas wizyty młodzieży z Ukrainy w Morawicy.

Wielki wkład w sukcesy grupy włożyła dyr. Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli-pani Irena Bisaga oraz lokalni sponsorzy, dzięki którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Podkreśleniem dorobku artystycznego Małych Wolanecek było wydanie folderu okolicznościowego oraz płyty CD zawierającej pięcioletni dorobek artystyczny zespołu. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu kultura folklorystyczna jest kultywowana i nie odejdzie w zapomnienie.

 


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 23.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Wanda, Zenon, Albina

Do końca roku zostało: 192 dni
Dziś jest 174 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia