Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Nowoczesne oszczędne oświetlenie krokiem do poprawy wizerunku wsi Bałaniwka na Ukrainie

INFORMACJA O PROJEKCIE

 

TYTUŁ PROJEKTU: „Nowoczesne oszczędne oświetlenie krokiem do poprawy wizerunku wsi Bałaniwka na Ukrainie”,

DOTACJA:  233.385,00 zł

WKŁAD WŁASNY: 29.247 zł (Gmina Morawica, środki własne partnerów: wieś Bałaniwka, Stowarzyszenie Ukraina – Polska – Niemcy)

WARTOŚĆ PROJEKTU: 262.232,00 zł

FINANSOWANIE: Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

W KONKURSIE ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Polska pomoc rozwojowa 2014”.

Data rozpoczęcia projektu: 01.04.2014 r. 

Data zakończenia projektu: 15.12.2014 r.

Partnerzy:  Międzynarodowe stowarzyszenie „Ukraina – Polska – Niemcy”, wieś Bałaniwka

 

Bałaniwka to wieś położona w rejonie Berszad w obwodzie Winnickim na Ukrainie. Najpilniejszą potrzebą we wsi Bałaniwka było wyremontowanie oświetlenia ulicznego i tym samym obniżenie kosztów za energię elektryczną. Brak do tej pory środków finansowych na odnowienie oświetlenia powodował, że sytuacja oświetlenia z dnia na dzień pogarszała się we wsi. Wysokie koszty i brak środków na odnowienie oświetlenia i bieżące opłaty za energię sprawiły, że we wsi funkcjonuje tylko 35% lamp publicznych, wszystkie o technologii sprzed co najmniej 50 lat – zniszczone, potłuczone, o niskiej mocy, skorodowane słupy parkowe. Taki stan rzeczy stworzył bardzo duże zagrożenie dla mieszkańców Bałaniwki poruszających się po drodze wieczorami, a przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym. Miało to niekorzystny wpływ na wizerunek wsi Bałaniwka oraz na bezpieczeństwo mieszkańców.

Projekt służył odnowieniu oświetlenia publicznego i parkowego w centrum wsi Bałaniwka w formie nowych energooszczędnych technologii, wymianie przestarzałej infrastruktury oświetleniowej oraz podniesieniu atrakcyjności i estetyki wsi poprzez zakup nowoczesnych i oszczędnych iluminacji świetlnych oraz lampek choinkowych, jak również budowaniu świadomości wśród mieszkańców w zakresie energooszczędności. Projekt opierał się na doświadczeniach Gminy Morawica w zakresie wdrażania nowoczesnych energooszczędnych technologii w usługach komunalnych. Projekt zakładał także przeprowadzenie kampanii edukacyjnej i promującej energooszczędne oświetlenie i dobre praktyki użytkowania wśród mieszkańców Bałaniwki.

Projekt realizowany był w terminie 1 kwietnia – 15 grudnia 2014 r. we wsi Bałaniwka na Ukrainie oraz w Gminie Morawica. W ramach projektu nastąpiła modernizacja oświetlenia ulicznego we wsi Bałaniwka, a także przeprowadzono cykl szkoleń i wizyt studyjnych, mających na celu budowanie świadomości w zakresie energooszczędności wśród władz i mieszkańców wsi Bałaniwka oraz powiatu Berszadskiego na Ukrainie. Ponadto projekt przewidywał wymianę istniejącego oświetlenia ulicznego w centrum wsi Bałaniwka, zamontowanie oświetlenia parkowego przy Pomniku Bohaterów II Wojny Światowej, przy Muzeum Historii Wsi Bałaniwka oraz Urzędzie Rady Wsi, zakup energooszczędnych lampek choinkowych na choinki usytuowane przed budynkiem Urzędu Rady Wsi Bałaniwka oraz zakup iluminacji bożonarodzeniowych. Zakup w tym celu sprzętu miał na celu poprawę jakości i efektywności oświetlenia we wsi Bałaniwka, a tym samym podniósł atrakcyjność i estetykę wsi na Ukrainie i zwiększył bezpieczeństwo jej mieszkańców.

Realizatorem projektu była Gmina Morawica, a partnerami lokalnymi są: Międzynarodowe stowarzyszenie „Ukraina – Polska – Niemcy” oraz wieś Bałaniwka na Ukrainie.

Beneficjentami projektu byli: mieszkańcy wsi Bałaniwka, a w szczególności osoby odpowiedzialne za oświetlenie publiczne we wsi Bałaniwka, w powiecie Berszadzkim i obwodzie Winnickim na Ukrainie.

 


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 23.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Wanda, Zenon, Albina

Do końca roku zostało: 192 dni
Dziś jest 174 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia