Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Orkiestra dęta

                       Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Morawica

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Morawicy powstała 1. 03.1999r. z inicjatywy byłego proboszcza tutejszej parafii, ks. Stanisława Korneckiego oraz Wójta Gminy- Mariana Burasa.

Przesłuchanie kandydatów oraz organizacje orkiestry powierzono Józefowi Janaszkowi, który został jej kapelmistrzem. Po sześciomiesięcznym okresie przygotowań orkiestra po raz pierwszy wystąpiła na uroczystości Gminnych Dożynek.

W kolejnych latach systematycznie brała udział w obchodach wszelkich świąt na terenie gminy, zapewniając im oprawę muzyczną. W sierpniu 2004 r. po odejściu kapelmistrza oraz wielu najbardziej zaawansowanych muzycznie członków orkiestry, przeżyła ona swój poważny kryzys.

Jednak dzięki osobistemu zaangażowaniu Wójta Gminy i przychylności jej radnych oraz wsparciu obecnego proboszcza parafii ks. Jana Ciszka, udało się reaktywować zespół.

Podjęta decyzja o dalszej działalności orkiestry wiązała się oczywiście z koniecznością wyposażenia jej w niezbędne środki i materiały.

W październiku 2004 r. pełnienie obowiązków kapelmistrza powierzono Zbigniewowi Zychowskiemu. Zatrudniono również niezbędnych do nauki gry instruktorów (Stefana Malinowskiego i Stanisława Szydłowskiego).

Od tego momentu rozpoczęła się systematyczna praca mająca na celu jak najszybsze przygotowanie orkiestry do pierwszego występu.

Sukcesywnie kupowano potrzebne instrumenty, kompletowano bibliotekę muzyczną i pozyskiwano repertuar.

Ta ciężka, mozolna praca wkrótce przyniosła pierwsze efekty, bowiem już w grudniu 2004 r. orkiestra wystąpiła na Pasterce, a po kilku kolejnych miesiącach dała pierwszy koncert w czasie uroczystej sesji Rady Gminy.

Regularne próby oraz indywidualne zajęcia nauki gry spowodowały, iż orkiestra systematycznie podnosiła swój poziom muzyczny i wykonawczy.

Ponownie stała się więc zespołem, który na wysokim poziomie potrafi zapewnić właściwą oprawę  muzyczną

najważniejszych uroczystości na terenie naszej gminy.

Władze ościennych gmin zapraszają orkiestrę do udziału w ich regionalnych uroczystościach.

Dzięki wsparciu władz Gminy Morawica, od 2005 roku udaje się organizować corocznie, warsztaty muzyczne dla członków orkiestry w czasie wakacji. Stwarzają one niepowtarzalną okazję do wypoczynku w różnych miejscach naszego kraju, ale przede wszystkim pozwalają, poprzez codzienne próby całego zespołu podnosić poziom umiejętności muzycznych, rozszerzać repertuar, a w czasie koncertów  dla miejscowej publiczności promować walory naszej Gminy. W latach 2005- 2007 orkiestra występowała na terenie gminy Ustka, w Ełku i okolicznych miejscowościach, a także we Władysławowie, Juracie i Jastrzębiej Górze.

  W ubiegłym roku wzięła po raz pierwszy udział w Wojewódzkim Świecie Muzyki - Cecyliada 2006, a w bieżącym w I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych - Morawica 2007.

Celem działalności orkiestry jest przede wszystkim promowanie muzyki w różnych jej formach, wskazywanie sposobu ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu oraz możliwości  rozwijania swych talentów i umiejętności wśród młodzieży i dzieci zamieszkujących Morawicę i okoliczne miejscowości.

Mamy nadzieję, iż systematyczny napływ nowych kandydatów do orkiestry, warunkujący jej stały rozwój spowoduje, że stanie się ona dużym zespołem, wielkich możliwościach.

   Mamy nadzieję, iż systematyczny napływ nowych kandydatów do orkiestry, warunkujący jej stały rozwój spowoduje, że stanie się ona dużym zespołem o wielkich możliwościach.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest poniedziałek, 29.05.2017
Wschód 04:28
Zachód 20:39

Imieniny obchodzą
Magdalena, Bogumiła, Teodozja

Do końca roku zostało: 217 dni
Dziś jest 149 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia