Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Parafia p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Morawicy

1 lipca 1974 roku ks. Stanisław Kornecki został mianowany pierwszym proboszczem i organizatorem parafii p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Morawicy. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto rok później. Architekturę kościoła projektował i kierownikiem budowy był arch. mgr inż. Ludomił Gyuerkaovich, konstruktorem – mgr inż. Bogdan Ciok, głównym majstrem budowy – Józef Abratański, a potem Edward Sędzielewski. Wystrój plastyczny wnętrza projektował i wykonał artysta plastyk mgr Władysław Markiewicz oraz artysta plastyk mgr Izabela Borowska, która również namalowała obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Autorem ślusarki artystycznej był Roman Kocieliński, wykonawcą mebli i stolarki – Tadeusz Latosiński. Elektryzację kościoła przeprowadził Jan Sułek, nagłośnienie – inż. Piotr Iżmański. Zakończenie budowy nastąpiło w 1979 roku, a poświęcenia w roku 1981 dokonał ks. bp Stanisław Szymecki.

    Nie sposób mówić o parafii w Morawicy nie wspomniawszy o Kalwarii Świętokrzyskiej, której budowę rozpoczęto w 1993 r. a zakończono w 1997 r. Kalwaria powstała jako wotum Wdzięczności Panu Bogu za dar papieża Polaka Jana Pawła II. Znakomicie wpisuje się we wzgórze kościelne, na którym znajdują się także ruiny zabytkowej kaplicy Oraczewskich.

Patronka parafii - Matka Boska Nieustającej Pomocy jest pocieszycielką najbardziej smutnych i potrzebujących, którzy odczuwają szczególnie potrzebę miłości i opieki. 23 czerwca 1867 r. nastąpiła uroczysta koronacja Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 27 czerwca obchodzony jest jako dzień poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to ikona przedstawiająca cztery święte postacie: Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz świętych archaniołów Michała i Gabriela. Postacie te opisują litery, umieszczone w tle ikony:

•           MP-QU - Matka Boga (po obu stronach górnej części obrazu)

•           'IC-XC - Jezus Chrystus (po prawej stronie głowy Dzieciątka Jezus)

•           O AM - Archanioł Michał (nad aniołem, po lewej stronie oglądającego obraz)

•           OAG - Archanioł Gabriel (nad aniołem, po prawej stronie).

    Maryja, a właściwie połowa Jej postaci, jest przedstawiona w czerwonej tunice, granatowym płaszczu od spodu zielonym i w niebieskim nakryciu głowy, przykrywającym włosy i czoło. Na welonie, w jego środkowej części, znajduje się złota gwiazda z ośmioma prostymi promieniami, a obok malarz umieścił krzyż promienisty na wzór gwiazdy. Jej głowę otacza, charakterystyczna dla szkoły kreteńskiej, kolista aureola. Oblicze Maryi jest lekko pochylone w stronę Dzieciątka Jezus trzymanego na lewej ręce. Prawą, dużą dłonią o nieco dłuższych palcach, charakterystycznych dla obrazów typu „Hodigitria" - znaczy „wskazująca drogę", Maryja obejmuje ręce Jezusa. Jej spojrzenie charakteryzuje czuły smutek, ale nie patrzy na swojego Syna, lecz wydaje się przemawiać do patrzącego na obraz. Miodowego koloru oczy i mocno podkreślone brwi dodają obliczu piękna i wyniosłości.Dzieciątko Jezus jako jedyne przedstawione jest w całości. Spoczywając na lewym ramieniu Matki, rączkami ujmuje mocno Jej prawą dłoń. Przyodziane jest w zieloną tunikę z czerwonym pasem i okryte czerwonym płaszczem. Opadający prawy sandał z nóżki pozwala dostrzec spód stopy, co może symbolizować prawdę, że będąc Bogiem jest także prawdziwym człowiekiem. Jezus posiada włosy koloru kasztanowego, a Jego rysy twarzy są bardzo dziecięce. Stopy i szyja Dzieciątka wyrażająjakby odruch nagłego lęku przed czymś, co ma niechybnie nadejść. Tym natomiast, co wydaje się przerażać małego Jezusa, jest wizja męki i cierpienia, wyrażona poprzez krzyż i gwoździe niesione przez Archanioła Gabriela. Po drugiej stronie obrazu Archanioł Michał ukazuje inne narzędzia męki krzyżowej: włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.Maryja, pomimo że jest największą postacią obrazu, nie stanowi jego centralnego punktu. W geometrycznym środku ikony znajdują się połączone ręce Matki i Dziecięcia, przedstawione w taki sposób, że Maryja wskazuje na swojego Syna, Zbawiciela. Mamy tutaj do czynienia z typem ikony zwanej „Hodigitria" - bo Maryja wskazuje na Chrystusa, Który sam siebie nazwał „Drogą, Prawdą i Życiem " (J 19,25).

    Historia obrazu: Historia ikony sięga XII w. i dotyka kultury bizantyńsko-kreteńskiej. W XV w. obraz ten z Krety przewieziono do Rzymu, gdzie był czczony przez prawie trzy wieki. Po niemal stu latach zapomnienia został odnaleziony przez Redemptorystów. 23 czerwca 1867 roku dziekan Kapituły Watykańskiej uroczyście koronował Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od tego momentu nabożeństwo do Matki Nieustającej Pomocy zaczęło nieustannie wzrastać, rozszerzając się po całym świecie. Liturgiczny obchód ku czci NMP Nieustającej Pomocy przypada na dzień 27 czerwca i ma rangę wspomnienia dowolnego.

 

Msze św. w niedziele i święta odbywają się o godzinach 8.00, 10.00, 12.00, 16.00. W dni powszdnie w okresie letnim o 7.00 i 18.00, a w okresie zimowym o 7.00 i 17.00.

Kontakt: ul. Spacerowa 6, 26-026 Morawica, tel. prob. 041 311 42 20, wik. 041 311 47 86, 041 311 44 25. Obecnym proboszczem jest ks. Jan Ciszek. Wikariuszami są: ks. Piotr Pochopień i ks. Sylwester Barański.

 


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest czwartek, 22.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Paulina, Tomasz, Flawiusz

Do końca roku zostało: 193 dni
Dziś jest 173 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia