Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Zabytkowy Park Dworski

 

 

( zeskanuj podany kod QR telefonem komórkowym i posłuchaj audioprzewodnika )

 

Do tej pory park, który znajduje się w centrum Morawicy, był całkowicie zarośniętą chaszczami dziczą, zamkniętą dla spacerowiczów. Władze gminy postanowiły zagospodarować teren tak, by stał się miejscem wypoczynku i spotkań mieszkańców. Po przeprowadzonej rewitalizacji, można śmiało rzec, że to miejsce stało się nareszcie wizytówką gminy Morawica. Teren zabytkowego parku przy budynku Centrum Samorządowego w Morawicy zmienił się nie do poznania. Powstały tu alejki, nowe oświetlenie, chodniki, ustawiono też ławeczki i kosze na śmieci, posadzone zostały tysiące ozdobnych drzew i krzewów. A wszystko to pod czujnym okiem konserwatora zabytków, bowiem park jest zabytkowy. – Chcieliśmy, żeby zrewitalizowany park razem z centrum samorządowym stanowił integralną całość – wyjaśnia włodarz gminy Morawica, Wójt Marian Buras.

Warto podkreślić, że w trakcie rewitalizacji parku odnowiono także niezwykle ważną z punktu widzenia historii oficynę dworską wybudowaną w 1858 roku. Pomieszczenia  w podziemiach i na parterze odnowionej oficyny przeznaczone są na kawiarnię. Na wiosnę przyszłego roku w pobliżu oficyny zostanie wybudowany plac zabaw dla dzieci, a jeszcze w tym roku  wybudowana będzie dodatkowa alejka stanowiąca dojście do parku od strony ulicy Złotej.

Rewitalizacja zabytkowego parku w Morawicy kosztowała 2 miliony 600 tysięcy złotych, z czego blisko 60 procent dofinansowania pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Poświęcenia nowego parku dokonał ks. Jan Ciszek, proboszcz morawickiej parafii. Następnie przecięto wstęgę i udano się do zabytkowej oficyny, którą goście mogli dokładnie zwiedzić. Prosto z oficyny, nowymi alejkami goście udali się do Centrum Samorządowego, gdzie historyk, Dariusz Kalina, wygłosił prelekcję na temat zabytkowego parku.

Jak zgodnie podkreślano podczas uroczystości, otwarty park w Morawicy zachwyca swoją urokliwością.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 23.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Wanda, Zenon, Albina

Do końca roku zostało: 192 dni
Dziś jest 174 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia