Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Wolanecki

Zespół „Wolanecki” powstał z w lutym 1979 r. i  jest najstarszym w województwie świętokrzyskim. Zespół założyła Halina Szelestowa – znana twórczyni ludowa – poetka, pieśniarka, autorka znanych kołysanek i piosenek, które do dziś  są w repertuarze „Wolanecek”  i nie tylko. Halina Szelestowa była kierowniczką zespołu do 1986 r. Po jej śmierci  w tym samym roku opieką zespołu zajęła się Pani Maria Żebrowska, która funkcję kierowniczki zespołu pełni do dnia dzisiejszego. Utwory „Wolanecek” cechuje właściwa dla regionu świętokrzyskiego gwara oraz archaiczne skale muzyczne, za które na wielu konkursach i przeglądach są nagradzane. Są to pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie w treści nawiązujące do dawnych zwyczajów i obrzędów regionu świętokrzyskiego. „Wolanecki” biorą czynny udział w wielu przeglądach i konkursach. Są zapraszane na różnego rodzaju uroczystości kulturalne, festyny i imprezy okolicznościowe.

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze osiągnięcia „Wolanecek” to:

Zajęcie I – go miejsca na Przeglądzie Wojewódzkim w Jędrzejowie, siedmiokrotnie sięgnął po I miejsce, a trzykrotnie po nagrodę główną im. Haliny Szelestowej podczas Buskich Spotkań z Folklorem. Zespół zdobył również I miejsce podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Przytocznej w woj. Lubuskim, I i II miejsce na Przeglądzie Krajowym w Kielcach, dwukrotnie I miejsce i dwukrotnie II miejsce na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, dwukrotnie I miejsce i dwukrotnie II miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej, dwukrotnie I miejsce na Festiwalu Krajowym w Szydłowcu woj. Mazowieckie, I i II miejsce na Festiwalu w Brzezinach k. Łodzi.

„Wolanecki” znajdują się w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Zespół jest znany i ceniony w skali krajowej. Osiągnął wiele dzięki repertuarowi wiernemu lokalnemu folklorowi.


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 23.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Wanda, Zenon, Albina

Do końca roku zostało: 192 dni
Dziś jest 174 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia