Newsletter:
Wpisz poniżej swój adres e-mail,aby być informowanym o nowościach.
A A A

Współpraca międzynarodowa

 

Gmina Morawica prowadzi szeroką współprace zagraniczną. Wymiana doświadczeń samorządowych, kulturalnych i edukacyjnych stanowi ważny element polityki rozwoju gminy. Dzięki prowadzonej współpracy dzieci ze szkół z terenu gminy, druhowie z OSP oraz przedstawiciele środowiska artystycznego mieli możliwość poznanie kultury i obyczajów zaprzyjaźnionych miast i gmin. Również przyjazdy zagranicznych delegacji pozwoliły na dostarczenie informacji o gminie Morawica do innych zakątków świata.

 

Camas, Hillsboro stany Washington i Oregon, USA

Gmina Morawica oraz 40 innych gmin z całej Polski uczestniczyła w projekcie pomocowym kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej dla przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego pod nazwą LGPP. Projekt został zakończony w roku 2000, ale kontakty z tego okresu pozostały. Obecnie trzy gminy polskie: Morawica, Zabierzów i Krapkowice na mocy umowy partnerskiej z maja 2004 roku współpracują z dwoma miastami amerykańskimi - Camas i Hillsboro. Mimo bardzo dużej odległości (miasta amerykańskie leżą na zachodnim wybrzeżu USA), współpraca jest bardzo żywa. Sztandarowym jej efektem jest Międzynarodowy Obóz Języka Angielskiego. Corocznie około 60-osobowa grupa młodzieży z trzech polskich gmin i zagranicznych gmin partnerskich uczy się języka angielskiego przez trzy tygodnie pod okiem lektorów z gmin amerykańskich. Pierwsze dwie edycje obozu miały miejsce w Morawicy, trzecia i czwarta edycja w Krapkowicach, a piąta i szósta organizowana była przez Zabierzów. Dobrym duchem i animatorem tej współpracy jest menadżer miasta Camas - Lloyd Halverson. Po latach współpraca rozszerzyła się na całe województwo - w marcu 2007 roku podpisano umowę pomiędzy Forum Sekretarzy Województwa Świętokrzyskiego a amerykańskim stowarzyszeniem The Washington City/Country Management Association. W ramach współpracy zagranicznej w 2014 r. wójt Marian Buras jako jedyny samorządowiec został zaproszony do USA na kongres burmistrzów, gdzie przedstawiał transformację ustrojową w Polsce na przykładzie Gminy Morawica.

 

 

Herbolzheim - Badenia-Wirtembergia, Niemcy

Początki współpracy sięgają marca 2002 roku. Wówczas burmistrz Herbolzheim Ernst Schilling i wójt Marian Buras przebywali w Kielcach uczestnicząc w międzynarodowej konferencji w Wyższej Szkole Administracji Publicznej. Po spotkaniu Ernst Schilling skorzystał z zaproszenia wójta Burasa i gościł także w gminie Morawica. Tamto wydarzenie rozpoczęło okres współpracy tych dwóch samorządów. Początkowo koncentrowano się na wymianie doświadczeń w działalności na rzecz lokalnych społeczności oraz prezentacji dorobku kulturalnego i dziedzictwa historycznego. W roku 2007 w Morawicy uroczyście podpisano umowę o współpracy. Współpraca obejmuje działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Niezależnie od współpracy z Herbolzheim gmina Morawica współdziała także ze stowarzyszeniem byłych żołnierzy niemieckich z Luneburgu.

 

Bałaniwka, rejon Winnicki, Ukraina

 

Pomysł aby zaprosić do współdziałania Gminę Bałaniwka wynikał z wieloletniej współpracy pomiędzy miastami Kielce i Winnica oraz rejonem winnickim i województwem świętokrzyskim. Umowę o współpracy podpisano w Morawicy w październiku 2003 roku. Szczególnie w ostatnich latach nabrała ona dużego rozmachu. Prowadzona jest  wymiana młodzieży, wymiana doświadczeń samorządowych. Od kontaktów z Bałaniwką rozpoczęła się współpraca gminy Morawica z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi - Stowarzyszeniem Ukraina-Polska-Niemcy oraz Winnicką Obwodową Organizacją Ludowo-Demokratycznej Ligi Młodzieży. W 2011 r. gmina Morawica pozyskała fundusze z programu Polska Pomoc wdrażanego przez MSZ, w ramach których w Bałaniwce na Ukrainie wsparto powstanie ochotniczej straży pożarnej, zaś w 2013 r. Gmina Morawica dzięki pozyskanym  środkom finansowym z MSZ zrealizowała we wsi Bałaniwka nowoczesne oświetlenie.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Priverno, region Lacjum, prowincja Latina,Włochy

24 czerwca 2011 roku podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Gminą Morawica a miastem Priverno we Włoszech. Jednak współpracę rozpoczęto już w marcu tego roku, kiedy na zaproszenie miasta Priverno, delegacja z gminy Morawica uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami święta patrona miasta św. Tomasza z Akwinu oraz konferencji z udziałem ambasadora Słowenii. W 2013 r. we Włoszech podpisano umowę współpracy. Na jej mocy 

współpraca z Priverno nabiera charakteru sieci miast partnerskich. Razem z tym samorządem wymianę doświadczeń prowadzi również zaprzyjaźniona z Morawicą Bratysława - Raca oraz gmina Stawiguda.

 

Bratysława- Raca, Słowacja

Współpraca z miastem Bratysława, dzielnica Raca rozpoczęła się w partnerskim mieście Priverno we Włoszech. Wymienione tam kierunki współpracy okazały się podobne i w 2013 r. Gmina Morawica podpisała umowę współpracy z miastem Bratysława- Raca. Dotychczas wspólnie zrealizowano spotkania młodzieży, wizytę przedsiębiorców i samorządowców. Corocznie przedstawiciele obu miast spotykają się podczas „Nocy Świętojańskiej w Morawicy” oraz „Winobrania” w Bratysławie. Nawiązana została również współpraca przez szkoły, które wspólnie realizowały projekt w ramach programu COMENIUS.

 

Działalność Gminy Morawica w sprawach zagranicznych z roku na rok jest coraz szersza. Do gminy Morawica przybywają przedstawiciele miast zagranicznych celem poznania dobrych praktyk wdrożonych w morawickim samorządzie. W gminie gościli m.in. samorządowcy z Mołdawii czy Kirgistanu.  Współpracę zagraniczną prowadzą również szkoły na terenie gminy, które w ramach programu Comenius współpracują z przedstawicielami ze Słowacji, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Belgii, Słowenii, Estonii i in.

 

 


Wersje językowe

PL EN DE IT SK CZ

Powered by Translate

Dziś jest piątek, 23.06.2017
Wschód 04:20
Zachód 20:56

Imieniny obchodzą
Wanda, Zenon, Albina

Do końca roku zostało: 192 dni
Dziś jest 174 dzień roku
Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Urząd Gminy w Morawicy
tel. +48 41 3114-691, fax +48 3114-690
e-mail: gmina@morawica.pl
facebook.com/gminamorawica
Nr konta: 50 84930004 0070 0200 0185 0001
Administrator strony: p.marcjan@morawica.pl   tel. 41 3114-691

Copyright (c) Oficjalna strona Gminy Morawica 2007-2012. Wszystkie prawa zastrzezone.
Projekt i wykonanie: Seenet
Strona stworzona ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego
"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów
wiejskich 2004-2006", działanie 2.7 Pilotażowy Program Leader+ Schemat II. unia